בדיקת דירות לפני מסירה

דירה חדשה מקבלן אמורה להעניק שקט נפשי לרוכשים ולהבטיח להם לפחות כמה שנים ברצף של חווית מגורים אופטימאלית. עם זאת, כיום ברור שגם לאחר קבלת טופס 4 לדירה חדשה עלולים להתגלות ליקויי בנייה. זו הסיבה בגללה בדיקת דירה מקבלן לפני מסירה צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות של זוגות צעירים, משפחות או משקיעים ויזמים בענף הנדל”ן.

 

כיצד חוק המכר מגן על בעלי דירות?

 

ראשית, יש לקחת בחשבון את ההגנה של חוק המכר על בעלי דירות ואת אחריות הקבלן בליקוי תיקונים שמתגלים במסגרת בדק בית. לפי חוק מכר דירות נדרש הקבלן למשל לשאת בהוצאות על תיקון בעיות בעקבות גילוי רטיבות, בעיות קונסטרוקטיביות ועוד. יתרה על כך, הקבלן נדרש לבצע בעצמו בדיקת קרינה בבית על מנת לוודא שהוא עומד בקריטריונים ולדיירים יש זכות מלאה לתאם שירות של חברות בדק בית מומלצות כדי להיות רגועים יותר.

ביקורת מבנים - פלס בדק בית

שנית, בדיקת ליקויי בניה שמתבצעת לפני המסירה יכולה לסייע לדיירים לממש את הזכויות שעומדות לרשותם במסגרת שנת בדק חוק המכר. לפי החוק, בעת רכישת דירה חדשה מקבלן קיימים הבדלים בין “תקופת הבדק” ו”תקופת אחריות”. בעוד תקופת הבדק תחילתה בעת העמדת הדירה לרשות הקונה, תקופת האחריות מתחילה להיספר מתום תקופת הבדק ולמשך 3 שנים.

 

כמו כן, התייעצות עם מומחים בעת התנהלות מול קבלן בניה יכולה לסייע למי שלדוגמא משקיע את המשאבים שלו בחיפוש אחר פנטהאוז למכירה אך מגלה שהקבלן לא עמד בחוזה או בזיכרון הדברים. על פי חוק המכר (דירות), חובה על הקבלן לצרף לחוזה הרכישה מסמכים שונים ובהם מפרט טכני מלא, תכנית קומה, תכנית מגרש והוראות תחזוקה למערכות ולחומרי הגימור. בנוסף, זיכרון דברים דינו כחוזה לכל דבר ועניין ויש מקום להתלונן על קבלן שלא עומד בו.

 

ליקויים בדירות ובהתחדשות עירונית

 

הטעות הנפוצה היא לייחס לדירות חדשות או לכאלה שנבנות במסגרת התחדשות עירונית כגון תמ”א 38 או פינוי בינוי עמידה בסטנדרטים באופן אוטומטי. בפועל, הרבה קבלנים מנסים לצמצם את העלויות שלהם וחוסכים בחומרי הגלם באופן שמסכן את הדירה. הדרך היחידה לחשוף את הליקויים הללו ולהספיק להטיל את האחריות על הקבלן טרם תום תקופת הבדק היא לתאם כמה שיותר מוקדם בדיקה מקיפה של ליקויי בנייה.

 

בדיקת ליקויי בניה מרכזת עבור הלקוח את כל המידע הרלוונטי בתוך מסמך אחד שקביל מבחינה משפטית. אם מעוניינים בכך, ניתן לתאם שירותים של חברות בדק בית מומלצות גם לביצוע בדיקת דירה חדשה מקבלן וגם עם קבלת טופס 4 לאחר פרויקטים של תמ”א 38 או פינוי בינוי. לבסוף, יש לזכור שהוצאה חד פעמית על בדק בית שווה את ההשקעה גם אם מדובר בנכס יקר כמו פנטהאוז למכירה ורכישת דירה חדשה מקבלן.


WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור