חדשות ומבצעים

דגשים חשובים לחתימת פרוטוקול מסירה

רכשתם דירת מגורים חדשה מקבלן ומצויים לקראת שלבי מסירת מפתח? זה הזמן לדעת הכול על חשיבותו של פרוטוקול מסירה.

פרוטוקול מסירה הינו מסמך המתייחס לתהליך מסירת דירה חדשה מקבלן. מסמך זה נערך ברוב המקרים על ידי הקבלן/יזם בפרויקט בו רכשתם דירת מגורים חדשה והוא מפרט בתוכו את כל פרטי הדירה, לרבות, מתקניה, אביזריה, מצבה הפיזי, מועד מסירתה וכדומה. קיימים שני סוגי פרוטוקולים עיקריים במסגרת הליך מסירת הדירה מהקבלן לרוכשי הדירה, הראשון הינו פרוטוקול מסירה ראשוני והשני הינו פרוטוקול מסירת חזקה הידוע גם בשם פרוטוקול סופי, כאשר פרוטוקול מסירה ראשוני מועבר לידי הרוכשים מספר שבועות לפני מועד מסירת החזקה בדירה, וזאת עוד בטרם הדירה חוברה לתשתיות שונות כגון: גז, חשמל, מים וכדומה.

חשוב לציין שבשלב זה, הרוכשים רשאים לציין כל ליקוי נגלה לעין בשטח הדירה ואף להסתייע בשירותיה של חברת בדק בית לצרכי עריכת בדיקות מקיפות במסגרת שירותי בדק בית לדירה מקבלן. מטרת הפרוטוקול היא לאתר ליקויים ובעיות שונות בשטח הדירה וזאת על מנת לחייב את הקבלן/יזם בתיקונם לפני הגשת פרוטוקול מסירת דירה סופי.

שימו לב- לא כל היזמים/קבלנים מאפשרים לרוכשים לבצע ביקורת ליקוי בנייה או ביקורת מבנים מטעם חברות חיצוניות, ולכן, מומלץ עוד בשלבי עריכת חוזה הרכישה הראשוני אל מול הקבלן להכניס סעיף המתייחס לנושא זה.

מדוע בדק בית חיוני בעת רכישת דירת מגורים מקבלן?

חתימתכם על פרוטוקול מסירה ראשוני ופרוטוקול מסירה סופי, מעידה על כך שהסכמתם לקבל מידי הקבלן את הדירה AS IS, והדבר יקשה עליכם לבוא בדרישות עתידיות לקבלן/יזם לבצע אי-אילו תיקונים בשטח הדירה לנוכח הימצאות ליקויים כאלו ואחרים.

לפיכך, קיימת חשיבות רבה לעריכת בדיקה מקיפה לפני חתימתכם על פרוטוקול המסירה, כאשר הבדיקה המומלצת ביותר מכונה בדק בית לדירה מקבלן. בדיקה זו ניתנת ליישום לאורך כל תקופת הבדק המוגדרת בחוק המכר, כאשר תחילתה של התקופה הינה במועד מסירת הדירה ועד כשבע שנים לאחר מכן, כאשר בתקופה זו, הקבלן מחויב לבצע תיקוני ליקויים בהתאם להוראות החוק המשתנות על פי התקופה בה בחרתם לקיים את הבדיקה המקיפה.

על מנת למנוע מעצמכם מצבים בהם אתם מתמודדים אל מול קבלנים/יזמים המתנערים מאחריותם בכל הנוגע לאיתור ליקויים כאלו ואחרים בשטח הדירה לאורך תקופת הבדק, מומלץ לקיים את הבדיקה באופן יסודי ומקצועי עוד בשלבי הדרישה לחתימתכם על גבי פרוטוקול המסירה הראשוני ו/או לפני חתימתכם על פרוטוקול מסירה סופי. כיום, בדיקת בדק בית לדירות חדשות מקבלן הנערכת על ידי חברת בדק בית מובילה בתחומה, משלבת בתוכה ביצוע של למעלה מ-100 סעיפי בדיקה שונים המיועדים לזיהוי מפגעים קיימים בשטח הדירה ו/או כאלו בעלי פוטנציאל להופעתם של ליקויים עתידיים.


WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור