חדשות ומבצעים

ממה מורכב טופס ליקויי בניה לקבלן

טופס ליקויי בניה לקבלן מנוסח על ידי חברה מקצועית וחיצונית במטרה לחשוף בצורה אובייקטיבית את כל הליקויים הקיימים. בעזרת דוח בדק בית מן הסוג הזה יכולים הקבלנים לדעת בה להתמקד על מנת לתקן את התקלות, מה לעשות כדי להגדיל את הסיכוי לקבל אישור אכלוס (שמכונה גם טופס 4) ובאיזה אופן לפעול על מנת להקטין התנגדויות של בעלי הדירות והנכסים.

מבחינה טכנית, דוח ליקויי בניה מורכב משורה ארוכה של נושאים. בין היתר, המטרה של הדוח היא להצביע על ליקוי בניה רטיבות אבל גם לתאר השלכות רחבות יותר של ליקויי בנייה בריצוף, בקונסטרוקציה וכן הלאה. חוץ מזה, דוח ביקורת ליקויי בניה יכול לשמש את הקבלן כאשר הוא פונה אל רשויות הכיבוי ואל גורמים רגולטוריים שמפקחים על הבניה.

כיצד מועבר דוח ליקויי בניה?

סקירה קצרה של דוחות בדק בית לדוגמא מגלה מה יש בהן וכיצד הקבלן יכול להיעזר בנתונים השונים על מנת להתנהל גם מול הדיירים וגם מול הרשויות. ראשית, דוח ליקויי בניה מועבר לקבלן בצורה מסודרת ועם הוכחה לכל טענה שיש בו. אם למשל חברה חיצונית מגישה דוח בדק בית שבו מופיעות טענות לגבי ליקויי בניה במבנה או בנכס, עליה לצרף תמונות וממצאים ולוודא שהדברים ברורים.

שנית, דוח ליקויי בניה חייב להיות מועבר אל הקבלן בתזמון המתאים. אם למשל חברת בדק בית מאחרת בניסוח של הדוח ובהגשתו, הקבלן עלול למצוא את עצמו עם עיכוב גם בפרויקט הנוכחי וגם בפרויקטים מקבילים. עיכובים כאלה שווים הרבה מאוד כסף עבור הקבלן, לכן לחברת בדק בית יש אחריות גדולה כאשר היא נדרשת לנסח טופס ליקויי בניה.

מה הדברים החשובים שצריכים להיות בדוח?

הדברים החשובים שצריכים להיות בתוך כל דוח ליקויי בניה הם אלו שמתייחסים לאיטום ונזילות, לריצוף, לסדקים ויציבות, לבדיקות קרינה וראדון, לחלונות וכמובן למערכות חיוניות כגון תשתיות אינסטלציה, חשמל וגז. אם נכנסים לעובי הקורה, רואים לדוגמא שתחת נושא האיטום והנזילות בודקים בעיות רטיבות – בעוד תחת הנושא של ריצוף מבררים האם יש גם ליקויים בטיחותיים, תפקודיים ואסתטיים.

בסופו של דבר, לקבלן יש אינטרס מובהק לקבל דוח ליקויי בניה מפורט שמאפשר לו לתקן בזמן את הבעיות. אם הקבלן יכול לסמוך על דוח בדק בית שמוגש על ידי חברה חיצונית, יהיה לו קל יותר לעמוד בהתחייבויות מול הלקוח. מנגד, קבלן שלא מקבל דוח ביקורת ליקויי בניה למעשה חושף את עצמו לתביעות ולסנקציות כספיות חמורות.

לסיכום, טופס ליקויי בניה לקבלן מורכב מכל הנושאים שמשפיעים על הבטיחות של המבנה. כמו כן, הדוח הזה מתייחס למחויבות הקבלן כלפי הרשויות ובעלי הדירות ולפערים שהתגלו ביניהן לבין הביצוע. בנוסף, את הדוח צריכה להגיש חברה אמינה, מקצועית ויסודית.


WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור