חדשות ומבצעים

מה תפקידו של הקונסטרוקטור?

מהנדס קונסטרוקציה, או בקיצור קונסטרוקטור, הוא מהנדס בניין שאחראי לתכנן את חזון האדריכל מבחינה פרקטית. היות ומדובר במהנדס בניין שמתמחה בקונסטרוקציה, הדגש בעבודתו הוא על בטיחות, יציבות וחוזק. בנוסף, האדריכל אחראי על האסתטיקה של המבנה בעוד קונסטרוקטור בוחר היכן למקם את העמודים, מה יהיה עובי הבטון וכיצד ייקבע חוזק המבנה.

 

מלבד פרויקטים חדשים בענף הבנייה שבהם מעורב, קונסטרוקטור אפשר לאפיין את התפקיד שלו גם בהתחדשות עירונית ובחיזוק מבנים. אלו פרויקטים שכוללים תמ"א 38, פינוי-בינוי ועוד והם נערכים כיום במגוון רחב של ערים בכל הארץ.

 

במקרה של תוספות בנייה על מבנה קיים כמו בעת תמ"א 38, קונסטרוקטור הוא איש המקצוע היחיד שיכול לתכנן את התוספות באופן שלא יכביד על התשתית. בהמשך, קונסטרוקטור יוודא שהתוספות נבנות כראוי ושהן עולות בקנה אחד עם תכניות האדריכל והיזם.

 

כיצד מתבצעות בדיקות קונסטרוקציה?

 

בדיקת קונסטרוקציה מתבצעת על ידי קונסטרוקטור לפני, במהלך ואחרי הקמת המבנה. מהנדס קונסטרוקציה יכול למשל לבדוק כיצד בוצעו הרחבות בנייה ולעדכן את הקבלן לגבי שינויים ותוספות, אך במקביל הוא גם בודק תוספת מרפסות ומבצע בדיקות בטיחות לפי התקנות.

 

המשמעות בפועל היא שתפקידו של קונסטרוקטור כולל היכרות עם התקנים החדשים והחקיקה שקשורה לענף הנדל"ן, הבטיחות וחיזוק המבנים.

בדיקת קונסטרוקציה

 

יש מקרים רבים שבהם בדיקת קונסטרוקציה היא תנאי לביצוע הרחבות בנייה. במקרים אלו אישורי הקונסטרוקציה הנדרשים ניתנים רק לאחר שהמהנדס מגיע לאתר הבנייה, בודק איזה תוספות בוצעו ומשווה ביניהן. תוך כדי העבודה לדוגמא, הקונסטרוקטור משמש כמפקח עליון על העבודה ולמרות שהוא לא נמצא כל יום בשטח – הוא מגיע לעבודות גדולות שבהן הקבלן נדרש לממש את תכניות המהנדס ללא שום סטייה.

 

הליך בדק בית לתמ"א 38

 

בפרויקטים של תמ"א 38 אפשר לבחון את תפקידו של מהנדס הבניין גם מול הקבלן והיזם וגם מול הדיירים ובעלי הנכסים. במישור הראשון, הליך בדק הבית כולל בדיקה של האופן שבו מבצעים יציקת רצפה ותקרה או כל דבר אחר שבו סטייה תגרום לליקויי בנייה בהמשך. במישור השני, הליך בדק הבית מחייב קונסטרוקטור להיכנס לתוך המבנים והדירות ולבדוק את הריצוף, התשתית, האיטום, הצנרת, החשמל ועוד.

 

בניגוד להנדסאי בניין שיכול לבצע בדק בית בתמ"א 38 אך מוגבל בגודל המבנים שהוא יכול לתכנן, קונסטרוקטור רשאי על פי חוק להיות מעורב גם בתכנון מבנים של מעל 4 קומות. הסמכה זו הופכת את הקונסטוקטור לחלק בלתי נפרד מענף הבנייה ולגורם משמעותי גם בכל מה שנוגע לפרויקטים של התחדשות עירונית, תמ"א 38 וכמובן פינוי-בינוי.

 

לסיכום, העבודה של קונסטרוקטור כוללת התייחסות גם לעבודות הבטון, גם לקונסטרוקציות פלדה וגם לבנייה קלה והוא מעורב בפרויקטים של התחדשות עירונית. בין היתר, הוא אחראי על בדק בית ועל יישום חזון האדריכל.


WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור